Polski Portal Literacki
Poeta pragnie szaty niebios

Mój zegar niesłoneczny

Janusz Pawłowski

Mój zegar niesłoneczny” stanowi kronikarski, niezbeletryzowany zapis lat dzieciństwa i młodości autora, które przypadły na czasy niecodzienne i pełne napięć, ocierające się dla wielu o osobisty i społeczny tragizm. Był to czas II Wojny Światowej i okres powojenny. Wydarzenia tamtych lat stały się kanwą wybitnych dzieł i dokumentów literackich, niewiele jednak jest takich dokumentów, które opisują codzienność i niecodzienność, specyficzność i odmienność lat II Wojny Światowej i lat powojennych w środowiskach peryferyjnych lub prowincjonalnych.
                          Czytaj więcej..

Gladiator w różowej sukience

Bella Grek

Pierwszy tomik Bella Grek wydany w 2008 r. nosi wymowny tytuł "Gladiator w różowej sukience". Sama nazwa przykuwa uwagę, gdyż zawiera dwa przeciwstawne na pierwszy rzut oka słowa: "gladiator" i "różowa sukienka". Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie połączenia symbolu siły i różowego koloru. Okazuje się, że tytuł ten jest adekwatny do wymowy wierszy, jakie znalazły się w tym zbiorze. 


                          Czytaj więcej..

Stworzenie świata

Tomasz Kowalczyk

Tomik „Stworzenie świata” kipi wręcz od emocjonalnie naładowanych obrazów, w których głównym tematem jest człowiek, jego pasje, miłość, przyjaźń, jak również dotykające go emocjonalne rozterki, osobiste dramaty.  W utworach przejawia się głęboka analiza świadomego i nieświadomego człowieczego ‘ego’.

Wymagający czytelnik odnajdzie u Tomasza Kowalczyka to, co najważniejsze – esencję poezji, która formą i stylistyką przywodzi na myśl twórczość romantyzmu.  To swoiste studium z natury, którego nie sposób przeczytać  jednorazowo. Wracając po raz kolejny, analizuje się wciąż nowe poziomy, stopniowo dochodząc do istoty.


                          Czytaj więcej..

Drugie życie

Andrzej Sikora

Właściciel wielkiego koncernu, siedemdziesięciotrzyletni Michał Jurski, dowiaduje się, że choruje na nieuleczalny nowotwór. Przyjaciel chorego, profesor Edward Borek, niespodziewanie proponuje przeszczepienie mózgu pacjenta w zdrowe ciało młodego dawcy. Problem w tym, że profesor wprawdzie robił już takie operacje z powodzeniem, ale tylko na zwierzętach. Załamany przedsiębiorca, nie widząc dla siebie innej szansy, godzi się na ryzykowny eksperyment.

Nieustannie zajęty pomnażaniem majątku Jurski postanawia, że jeśli arcytrudne przedsięwzięcie powiedzie się, darowane mu drugie życie poświęci dla dobra innych. Operacja odbywa się nielegalnie. Jurski staje się przystojnym, zdrowym, młodym człowiekiem, lecz od tej chwili musi udawać dawcę. Jako Julian Podhorecki rzuca się w wir pracy. Podtrzymuje stosunki rodzinne z niczego nieświadomymi rodzicami i siostrą dawcy. Zakochuje się też w jego dziewczynie. Kontynuuje studia ekonomiczne, które rozpoczął dawca. Wikła się w politykę i zostaje posłem do Parlamentu. Niestety, nadmiernie obciążony mózg zaczyna płatać mu figle.


                          Czytaj więcej..
   Wypromuj swoją książkę, tomik za darmo:

- Jak to zrobić? Kliknij tu
Kontakt Pokemon Psy